ENGLISH
  Güncelleme: 02/04/2013

Egemen Bağış’ın, Türkiye’nin AB Ülkelerine Yeniden Süt ve Süt Ürünleri İhracatına Başlayacak Olmasına Yönelik Basın Açıklaması

Karşımıza çıkarılan yapay engellemeler sebebiyle adeta tekeden süt çıkarırcasına verdiğimiz kararlı mücadelenin semerelerini Avrupa Birliği tarafından bir bir almaya başlıyoruz. Bu çerçevede, Avrupa Birliği ülkelerine yeniden süt ve süt ürünleri ihracatına başlamamız son yıllarda AB sürecinde kat ettiğimiz en önemli gelişmelerden biri olmuştur. Başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Bey olmak üzere ilgili birimlerimiz ve özel sektörümüz bu aşamayı kat edebilmek için çok büyük bir kararlılık gösterdiler. Şairin deyimiyle adeta ak sütün içindeki ak kılı fark edecek bir titizlikle çalışmalar yürütüldü. Nihayetinde de bu başarı elde edildi.

Ben ilk etapta AB’ye süt ve süt ürünleri ihracatı yapma hakkını elde eden firmalarımızı da tebrik ediyorum. Bu kazanım ülkemize ve firmalarımıza analarının ak sütü gibi helaldir, hakkımızdır. AB Komisyonu tarafından ülkemizde gerçekleştirilen denetimler neticesinde şimdilik 6 firmamız AB mevzuatı çerçevesinde ihracat hakkı kazanmış durumda. AB'ye ihracat yapabilecek standartlarda üretim yaptığı değerlendirilen 4 adet süt işleme tesisi, 2 adet dondurma tesisi AB tarafından onaylanmıştır. 3 Nisan 2013 tarihi itibarı ile bu tesislerde üretilen süt ürünleri artık AB vatandaşlarının sofralarında yer alabilecek. Bu gelişme esasen Türk menşeili ürünlerin sadece AB pazarında değil aynı zamanda dünya pazarında yer bulması anlamına geliyor.  Öte yandan bu karar, ülkemizin AB'nin gıda güvenliği alanındaki mevzuatına uyum bakımından kat ettiği mesafenin de mührüdür. Bu karar umuyorum ki diğer firmalarımız için de teşvik edici olacaktır.

İdeolojik tavırların, caydırma politikalarının karşısında Türkiye’nin süt dökmüş kediye döneceğini düşünenler bir kez daha yanılmışlardır. Atalarımız sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer demiş. Biz yoğurdu üfleyerek yemektense artık sütten de ağzımızın yanmayacağı bir hassasiyet ve dikkatle müzakere sürecini yürütüyoruz.

Bu vesile ile artık Türkiye’nin süt ve süt ürünleriyle beslenecek olan Avrupa’nın çocuklarına ve gelecek nesillerine de müjdeler olsun. Avrupa’nın sağlıklı bir gelecek nesle sahip olması, Türkiye’nin de paylaştığı ve bizzat katkı sağladığı ortak bir tasavvurdur. Bu tasavvuru gerçekleştirmek için Türkiye üzerinde sorumluluk hissetmektedir ve süt ürünleri ihracatıyla bu sorumluluğu paylaşacak olmanın memnuniyetini hissetmektedir.

Yaşadığı krizler karşısında dayanma gücünü iyiden iyiye kaybeden Avrupa Birliği için de Türkiye’nin süt ve süt ürünleri iyi gelecek, Avrupa Birliği iskeletini sağlamlaştıracaktır. Avrupa Birliği’ni kendi ideolojik ve vizyonsuz siyasetine hapsetmeye çalışan kesimlere de Türkiye’nin süt ürünlerinden şiddetle ve samimiyetle tavsiye ediyoruz. Süt için, süt içirin.Güncelleme: 02/04/2013 / Hit: 7,513