ENGLISH
  Güncelleme: 06/06/2012

* CEDEFOP Çalışma Ziyaretleri

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, bu yıl dördüncü defa ev sahipliği yapılarak başarıyla tamamlanan Avrupa Birliği, Hayatboyu Öğrenme Programı, CEDEFOP Çalışma Ziyaretleri’nin bu yıl konusu başta Fatih Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelinde yürütülmekte olan bilişim teknolojileri projeleriydi.

cedefop_calisma_ziyareti

CEDEFOP Çalışma Ziyaretleri, ev sahibi kurumların,  eğitimde gerçekleştirdiği ve başarılı olduğu uygulamaları Avrupa Birliği ülkelerinden eğitim yöneticileri ile paylaşması amacıyla düzenlenmektedir ve tüm masrafları Avrupa Birliği Hayatboyu Öğrenme Programı tarafından karşılanmaktadır.

Bu ziyaretler sırasında, katılımcıların kendi kuruluşlarında gerçekleştirilen iyi uygulama örneklerinin paylaşılması, bilgi ve tecrübe alışverişi yoluyla “en iyiyi bulma” arayışı sonucunda tüm Avrupa genelinde eğitim kurumlarının hizmet kalitesinde artış sağlanması hedeflenmektedir.

21 – 25 Mayıs 2012 tarihleri arasında Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Çalışma Ziyareti (Grup 206), Edirne Vali Yardımcısı Dr. Ayhan ÖZKAN ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN’ın katılımları ile gerçekleştirilen açılış toplantısı ile başlamıştır. İrlanda, Almanya, Fransa, Hollanda, Danimarka, İsveç, İspanya, Polonya, Macaristan, Estonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’dan gelen eğitim yöneticileri, Edirne Halk Eğitimi Merkezi, Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu İlköğretim Okulu, Süleyman Demirel Fen Lisesi’ni ziyaret ederek Bilişim Teknolojileri Projeleri hakkında bilgi alarak incelemelerde bulundular.

cedefop_calisma_ziyareti

Program dahilinde Trakya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi’ne inceleme ziyaretinde bulunan katılımcılar üniversitede yürütülen uzaktan eğitim çalışmalarını beğeniyle izlediler.

En büyük eğitim projelerimizden biri olan Fatih Projesi’nin ilimizdeki pilot okullarından İlhami Ertem Lisesi’ni ziyaret eden katılımcılar burada Fatih Projesi kapsamında kurulumları tamamlanan çoklu dokunmatik LCD ekranlı etkileşimli tahtaları ve öğrencilerimize ücretsiz dağıtılması planlanan tablet bilgisayarları inceleme imkanı buldular. Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge görevlisi Volkan SELVİ, Fatih Projesini ve gelişim sürecini, katılımcılara sundu. Milli Eğitim Bakanlığı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan EBA (Eğitim Bilişim Ağı) çalışma grubu İçerik Geliştirme Ekibi Üyesi Ebru KARACA, Çalışma Ziyareti katılımcılarına Eğitim Bilişim Ağı’nı ve geliştirme sürecini tanıttı.

Fatih Projesi ile Eğitim Bilişim Ağı’nı detaylarıyla inceleyen Avrupa Birliği eğitim yöneticileri, projenin çok ayrıntılı ve kapsamlı bir proje olduğunu, çok etkilendiklerini ve projenin gelişim aşamalarını ilgiyle takip edeceklerini ifade ettiler.

Şehrin kültürel ve tarihi mekanlarından Selimiye Camii ve Sultan II. Bayezid Külliyesi’ni de ziyaret eden katılımcılar, inceleme ve çalışmalarını tamamlayarak 25 Mayıs 2012 Cuma günü Türkiye’den ayrılmışlardır.


Güncelleme: 06/06/2012 / Hit: 5,631