ENGLISH
  Güncelleme: 19/07/2011

* Uzunköprü 'Tarımsal Sanayi Geliştirme Projesi' Tanıtım Konferansı Yapıldı

T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye ve AB Arasında Sivil Toplum Diyalogu-II "Balıkçılık ve Tarım Hibe Programı" kapsamında Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası ile Bulgaristan Haskova Ticaret ve Sanayi Odası arasında yürütülmekte olan Tarımsal Sanayi Geliştirme Projesi Tanıtım Konferansı Uzunköprü Belediyesi Refik MARTİN toplantı salonunda 21.06.2011 tarihinde yapıldı.  Yapılan tanıtım konferansına Uzunköprü Kaymakamı Uğur KOLSUZ, Uzunköprü Belediye Başkan Vekili Bülent CEYLAN, Belediye Meclis Üyeleri, Bulgaristan Haskova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yancho YANEV, T.C. Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi EREN, T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı'ndan Uzman Makbule OKAT, T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Tarım ve Balıkçılık Başkanlığı'ndan AB İşleri Uzman Yardımcısı Emre AKYÜZ, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kamu kurum müdürleri, öğretim üyeleri, muhtarlar ve Haskova Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri katıldılar.

Açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim AKALIN Uzunköprü'nün 2011 ve daha  sonraki yıllarda projeler kenti olacağını bunun nedeninin de ilçede ilk defa 5-6 projenin bu yıl uygulamaya başlanacağını belirtti. Haskova Ticaret ve Sanayi Odasının halihazırda biri Sınır Ötesi İşbirliği programı çerçevesinde Haskova ile Uzunköprü arasında yürütülen ticaret kapasitenin geliştirilmesi projesi diğeri de 2 aydır uygulanan Tarımsal Sanayi Geliştirme projesiyle iki proje yürütmekte olduğunu vurgulayan AKALIN, biri 8 diğeri 18 ay sürecek olan bu projelerin ilçenin tarih, kültür, ekonomi ve turizm gibi değişkenlerini etkileyerek ilçenin dünya çapında tanınacağını belirtti. 

Haskova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yancho YANEV'in yapmış olduğu konuşma ile de AB destekli olan projenin her iki ülke içinde hayırlı olmasını diledi.

Proje Koordinatörü Doç. Dr. Sefer GÜMÜŞ tarafından katılımcılara Uzunköprü-Haskova Tarımsal Sanayi Geliştirme projesi hakkında detaylı bilgiler verildi.

Toplam bütçesi 114.943,52 Avro olan Uzunköprü Tarımsal Sanayi Geliştirme Projesi ile hedef gruplara tarım, ticaret ve sanayi alanlarında eğitim sağlanması; işadamları ve sanayicilerin yatırım teşviklerinden faydalanması için kapanmış fabrikaların yeniden açılması amacıyla teklifler geliştirilmesi;  üreticiler ve çalışanların müşteri ilişkileri, ihracat, ithalat ve pazarlama alanlarında eğitilmesi; Bulgaristan ve Türkiye’de gerçekleşecek etkinlikler vasıtasıyla tarım ve ticaret sanayilerinde küçük ölçekli yatırımların yapılması; Uzunköprü’de tarım sektöründeki üretim artışı sonucu ekonominin canlanması; doğal habitatın korunması ve kırsal alanların geliştirilmesi; tarımsal sanayi sektöründeki işletmelerin yerel ve uluslararası piyasalarda rekabet gücünün artırılması; Uzunköprü ve civar bölgede yaşayan insanların yaşam kalitelerinin artırılması ve köylerin kalkınması hedeflenmektedir.    


Güncelleme: 19/07/2011 / Hit: 6,393