ENGLISH
  Güncelleme: 04/07/2007

2004-12-01 Kiziltepe'de Baba Ve Oğlunun Öldürülmesi - Derleme

KIZILTEPE’DE BABA VE OĞLUNUN ÖLDÜRÜLMESİ...

    -DİYARBAKIR VE BATMAN BAROLARI AVUKATLARININ

    KIZILTEPE CUMHURİYET SAVCILIĞI'NA ŞİKAYET DİLEKÇESİ

    VERECEĞİ BİLDİRİLDİ

       

    DİYARBAKIR (A.A) - 30.11.2004 - Diyarbakır ve Batman baroları

avukatlarının Mardin'in Kızıltepe İlçe Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet

dilekçesi verecekleri bildirildi.

    Diyarbakır Barosu'ndan yapılan açıklamada, Ahmet Kaymaz ile 12

yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın ''terörist oldukları gerekçesiyle

öldürülmeleri'' ile ilgili şikayet dilekçelerini yarın Kızıltepe

Cumhuriyet Savcılığı'na sunacakları belirtildi.

    Açıklamada, ''Geçtiğimiz hafta Kızıltepe İlçesi'nde 2 kişinin

öldürülmesi olayına ilişkin olarak, Diyarbakır ve Batman Barosu üyesi

yaklaşık 90 avukatın imzaladığı şikayet dilekçeleri, bir grup avukat

tarafından Kızıltepe Cumhuriyet Savcılığı'na sunulacak ve konuyla

ilgili basın açıklaması yapılacaktır'' denildi.

Kızıltepe’deki olay Meclis’e taşınacakCNNTÜRK

Meclis İnsan Hakları Komisyonu, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde baba Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz’ın öldürülmesiyle ilgili araştırmalarını tamamladı.

İki gün boyunca, vali, kaymakam, savcı, belediye başkanı ve aile ile görüşen heyet, kapsamlı bir rapor hazırlayarak konuyu Meclis’e taşıyacak.

Heyet çatışma olmadığı görüşünden yana

Heyetin ilk açıklamaları bir babanın çocuğunu bile bile ölümü götüremeyeceği ve 12 yaşındaki bir çocuğun terörist olamayacağı yönünde. Ayrıca, iddiaların aksine bir çatışma olmadığı görüşü ağırlık kazanıyor. Bu arada baba-oğulun öldürülmesiyle ilgili tepkiler de sürüyor.

Diyarbakır’da gösteri

Diyarbakır'da 200 kişilik bir grup yürüyüş yaparak olayı protesto etti. CHP'li üç milletvekili daha Kızıltepe'ye giderek incelemelerde bulunacak.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyeleri AKP Batman milletvekili Mehmet Nezir Nasıroğlu ile CHP Mersin milletvekili Hüseyin Güler, iki gün boyunca, Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki yargısız infaz iddialarını araştırdı.

Milletvekilleri, Kızıltepe Belediye Başkanı, savcı Pınar Akkoç, Kaymakam Engin Durmaz ve baba oğulun cesedine ilk müdahaleyi yapan sağlık görevlilerini dinlediler.

Vali resmi tutanakları gösterdi

Mardin Valisi Temel Koçaklar milletvekillerine, ‘dur ihtarına silahla karşılık veren teröristler çatışmada öldürüldü’ yönündeki resmi tutanakları aktardı.

Öldürülen Ahmet Kaymaz'ın eşi Makbule Kaymaz da, milletvekillerine olay anını anlattı.
Mardin milletvekili Selahattin Dağ, gözyaşlarını tutmakta zorlandı. Dağ, “halk bunu hak etmiyor” dedi.

Tarafları dinleyen, olay yerinde incelemeler yapan milletvekilleri ilk izlenimlerinde temkinli davrandı. Ama İnsan Hakları Komisyonu üyesi Nezir Nasıroğlu, yine de kuşkularını dile getirmekten çekinmiyor. Nasıroğlu, “12 yaşındaki bir çocuk terörist olamaz. Polisin infaz yetkisi yoktur” dedi.

Bazı noktalar karanlık

Karşılıklı iddia ve savunmalarda bazı noktalar hala karanlık görünüyor. Polis kayıtlarına göre saat 16.30'da çatışma meydana geldi. Şimdi bu saate polisin 12 yaşındaki bir çocuğu fark edip etmediği sorusu soruluyor.

İnsan Hakları Komisyonu üyesi Hüseyin Güler, resmin yüzde 90'ının net olduğunu söyledi. Güler, "ortada hesabı sorulması gereken bir yanlışlık var" dedi.
  

'Terörist değillerdi'

RADİKAL

İnsan Hakları Komisyonu Kızıltepe'de. CHP'li üye: '12 yaşında bir terörist olmaz, bu kadar basit.' AKP'li üye: 'Yetkililerin iddialarına inanmıyoruz!'

AHMET KIVANÇ

AHMET ŞIK

ANKARA/İSTANBUL - TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun gözü, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yapılan polis operasyonuyla, 'terörist oldukları gerekçesiyle' öldürülen Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki Uğur'a çevrildi. Konuyu araştırmak üzere görevlendirilen alt komisyonun üyesi CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Güler, kamu vicdanının rahatlatılması için yargının, olayın sorumlularını ortaya çıkarması gerektiğini söyledi.
CHP'li Güler ve AKP Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu'ndan oluşan iki kişilik insan hakları heyeti, Mardin ve Kızıltepe'de iki gündür inceleme yapıyor. Güler, konunun hukuki ve sosyal boyutu bulunduğunu, bu amaçla sosyal tarafları olan sivil toplum örgütleri ile diyalog içinde bilgileri derlemeye çalıştıklarını anlattı. "Görevimiz önce kamu vicdanını rahatlatmak" diyen Güler, şöyle devam etti:

'Arı kovanı gibi...'
"Bu bir arı kovanı gibi. Buna çomak sokmak isteyen, bir sürü beklenti içinde olan kesim var. Buna alet olmadan, kamu vicdanını rahatlatacak şekilde yargının sağlıklı bir zemin içinde ilerlemesi için gereken her şeyi yapacağız. İlk izlenimimiz, 12'sindeki bir çocuktan terörist olmaz. Bu kadar basit. Baba da sürekli Irak'a gidip gelen bir vatandaşımız."
Güler, Kaymazların evinin, dağdaki teröristlere lojistik destek sağlandığı yönündeki asılsız bir ihbar üzerine gözetim altına alındığını söyledi. Mardin Valisi, Kızıltepe Kaymakamı, emniyet müdürü, savcı, hastane görevlileri, komşuları ve şahitlerle görüştüklerini belirten CHP'li Güler, "Çeşitli soru işaretleri var. Yargının, halk galeyana gelmeden olayı vicdanları rahatlatacak şekilde aydınlatması gerek" dedi. Mardin'e giden iki kişilik alt komisyonun üyesi AKP'li Nasıroğlu ise şöyle konuştu:

'Sağ yakalanabilirlerdi'
"İnfaz iddialarına ilişkin birtakım emarelere ulaştık. Bu olayda ortada bir yanlışlık yapıldığı kesin. O da, 12 yaşındaki bir çocuk ne silah kullanabilir ne terörist olur. Burada kamu görevlilerinin bir yanlışlık yaptığını düşünüyoruz. Öte yandan 'terörist' iddiaları doğru bile olsa, bu insanların sağ olarak yakalanmaları çok mümkünmüş. Karayolunun kenarında açık bir alanda meydana gelmiş olay. Resmi makamların iddia ettiği gibi, bu kişilerin 'terörist' olduğuna inanmıyoruz. Bir baba gerçekten törer eylemine gitse dahi, böyle bir olayda çocuğunu korur."

Avrupa'ya suçlama!
Öte yandan CHP Mardin Milletvekili Mahmut Duyan, polisin operasyonu, Gaziantep'te ele geçirilen bir PKK'lının ifadesi üzerine düzenlediğini söyledi. Duyan, "Avrupa insan hakları örgütleri geliyor, çocuğun sırasına çiçek koyuyor. Orası barut fıçısı. Yangına benzinle gidiyorlar" dedi. CHP TBMM Grubu da, konunun araştırılması için bugün üç milletvekilini bölgeye gönderme kararı aldı.

Barolar da şikâyetçi
Bu arada Diyarbakır ve Batman baroları, yaklaşık 90 avukatın imzasını taşıyan olayla ilgili şikâyet dilekçesini bugün Kızıltepe Cumhuriyet Savcılığı'na verip, basın açıklaması yapacak.

 


Güncelleme: 04/07/2007 / Hit: 1,950