ENGLISH
  Güncelleme: 04/07/2007

2003-03-04 Aihm'de Yaşar Kemal Davasi - Abhaber

AİHM’DE YAŞAR KEMAL DAVASI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yazar Yaşar Kemal'in makalelerinden, İstanbul'daki C.S.Y. yayın evinin de bunları yayınlamasından ötürü aldıkları ceza konusunda, Türkiye'yi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin AİHS 10. maddesini ihlal ettiği kararına vardı. AHİM ayrıca Türkiye'nin 6-2-ve 7 maddeleri ise ihlal etmediğini bildirdi.

C.S.Y. yayınevi, Yaşar Kemal'in daha önce yurtdışında yayımlanmış "Türkiye üzerinde kara bulutlar" ile "Zulmün artsın" başlıklı makalelerini 2 Şubat 1995'te "Türkiye'de Düşünce Özgürlüğü" kitabında yayınlamıştı. Düşünce Özgürlüğü kitabı, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana devam eden Kürt sorununa dikkat çeken makaleler içeriyor. 2 Şubat 1995'te ise kitabın piyasaya çıktığı gün DGM toplatma kararı aldı. Gerekçede ise makalelerde etnik ve ırk ayrımına teşvik edildiği ileri sürüldü. Ancak aynı gün polisler kitaplara el koymak amacıyla yayın evini bastıklarında, bunların dağıtımına çoktan başlanmıştı. Kitabın yayıncısı ve makale yazarlarının toplatmanın durdurulması talebi ise reddedildi.

Terörle Mücadele Yasası'nın 8. ve TCK'nin 313. maddelerinden yayıncı ve yazarlar aleyhinde iki dava açıldı. DGM, 1 Aralık 1995'te Yaşar Kemal'in "Zulmün artsın" makalesinden ötürü açılan davada beraat kararı verirken, 7 Mart 1996'da "Türkiye üzerinde kara bulutlar" başlıklı makalenin duruşmasında ise 312. maddeye dayanarak suçlama yaptı. Yayıncıya 3 milyon 491 bin 666 TL para, yazar Yaşar Kemal'e ise bir yıl 8 ay hapis ile para cezası verildi. Makalenin halkı kin ve nefrete teşvik ettiği ileri sürülen karar 18 Ekim 1996'da da Yargıtay tarafından onandı.

Bunun üzerine C.S.Y. yayınevi, kitabın toplatılmasıyla düşünce ve ifade özgürlüğünü garanti altına alan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 10. maddesinin ihlal edildiğini belirterek AİHM'e başvurdu. Yazar Yaşar Kemal de kendi başvurusunda Türkiye'nin 10. maddenin yanında toplatma kararını mahkemeden önce almakla suçsuzluk ilkesini bozduğunu belirtti. Bu nedenle AİHS'nin 6 ve kanunsuz cezalandırmayı yasaklayan 7. maddelerinin de ihlal edildiğini vurguladı.


Güncelleme: 04/07/2007 / Hit: 1,485