Sivil Toplum Sektörü Çalıştayı 150 STK Temsilcisinin Katılımıyla Ankara’da Düzenlendi - AB BAKANLIĞI

Sivil Toplum Sektörü Çalıştayı 150 STK Temsilcisinin Katılımıyla Ankara’da Düzenlendi

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Sivil Toplum Sektörü 2016-2017 Dönemi Programlama Sürecine Hazırlık ve Uygulama Desteği Projesi” kapsamında düzenlenmesi öngörülmüş Sivil Toplum Sektörü Çalıştaylarının ilki 15 Şubat 2017 tarihinde Ankara’da sivil toplum kuruluşlarının geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

STK Çalıstayı 15 Şubat 2017_1

Çalıştay, Avrupa Birliği Türkiye Delagasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals ve Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Mehmet Cangir tarafından yapılan açılış konuşmaları ile başladı. Açılış konuşmalarında sivil toplumun IPA’nın ikinci döneminde (2014-2020) bir “sektör” olarak tanımlanmasının ve sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerinin artırılması için sürdürülen çalışmaların önemi vurgulandı. Ardından, Avrupa Birliği Bakanlığı temsilcileri tarafından katılımcılara “sivil toplum sektörü” ve programlama sürecinin işleyişine ilişkin detaylı bilgi verildi. Çalıştayın sabah oturumu, yeni dönemde AB mali yardımları kapsamında sivil toplum kuruluşlarının yararlanabileceği hibe olanaklarının anlatılması ile son buldu.

STK Çalıstayı 15 Şubat 2017_4

Çalıştayın öğleden sonra gerçekleşen oturumunda, sivil toplum kuruluşlarının önceliklerinin neler olduğu ve sivil toplum sektörünün programlama sürecine aktif katılımlarının nasıl sağlanabileceği konuları tartışıldı. Ayrıca katılımcılar, önümüzdeki programlama döneminde sivil toplum kuruluşlarını desteklemek için tasarlanacak projelere ilişkin görüş ve önerilerini sunma imkanı buldular.

STK Çalıstayı 15 Şubat 2017_2

Çalıştay, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Selim Yenel’in kapanış konuşması ile son buldu. Konuşmasında Türkiye-Avrupa Birliği mali işbirliğinin önemine değinen Büyükelçi Selim Yenel, AB fonlarından daha etkin bir şekilde faydalanılabilmesi ve daha çok projenin hayata geçirilebilmesi için sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü ifade etti.

STK Çalıstayı 15 Şubat 2017_3

Çalıştayda kullanılan sunumlara aşağıdaki uzantıdan erişim sağlayabilirsiniz.


Sivil Toplum Sektörü ve Programlama Süreci

AB Mali Yardımları Kapsamında STK'lara Sağlanacak Destekler

Sayfa görüntüleme sayısı:959
Son güncelleme tarihi: 2017-02-16 06:44:47