AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in Halep'te Ateşkesin İhlaline İlişkin Değerlendirmeleri - AB BAKANLIĞI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in Halep'te Ateşkesin İhlaline İlişkin Değerlendirmeleri

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği Almanya'da Halep'te ateşkesin ihlal edilmesine ilişkin olarak, "Modern dünyanın, modern kurumların önünde bırakın bir halkın insan haklarının ihlal edilmesini bir halk soykırıma tabi tutuluyor. Bu da insanlık için herhalde olabilecek utançların en büyüğü durumundadır." dedi.

AB Bakanı Ömer Çelik, Halep'te ateşkesin ihlal edilmesini ve son gelişmelere ilişkin olarak, "20. yüzyılda kazanılmış ne varsa, Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşından sonra ders çıkarma anlamına gelen ne varsa her şeyin sıfırlandığı bir noktadayız Halep'e baktığımızda." ifadesini kullandı.


"Srebrenitsa'daki açık vahşetten sonra bir daha soykırım olmaz, bir halk dünyanın gözü önünde katledilmez" dendiğini ancak herkesin gözünün önünde, Halep'te insanlığın katledildiğini kaydeden AB Bakanı Ömer Çelik, şunları söyledi:

"Önceleri denildi ki, 'Esad'a dönük kırmızı çizgilerimiz var' Nedir kırmızı çizgileriniz? 'Esad hava kuvvetlerini kullanırsa Esad'ı askeri olarak durdururuz' denildi. Askeri olarak durdurulamadı. Daha sonra 'kırmızı çizgimiz kimyasal silah kullanırsa yaparız' denildi. Esad kimyasal silah da kullandı, yine yapılamadı. Orada insanlığa ait bütün çizgiler aşındırıldı, insanlar orada bir soykırıma tabi tutuluyor."

Suriye için siyasi çözüm olarak ortaya konulan Cenevre 1 ve 2 toplantılarının ise neredeyse muhaliflere Esed rejiminin tezlerini kabul ettirme sürecine dönüştüğünü vurgulayan AB Bakanı Ömer Çelik, "Daha Cenevre'deki görüşmeler devam ederken Rusya'nın ve rejimin muhalifleri bombalaması devam ediyordu. Bombardıman altında neyi tartışacaklar muhalifler?" dedi.

AB Bakanı Ömer Çelik, daha sonra düzenlenen Fikirdaş Ülkeler Toplantısına ilişkin de "Neredeyse, dünyanın bir takım hür ülkeleri, modern dünyanın en önemli demokratik ülkelerinden bazıları uluslararası topluma Esad'ın tezlerini kabul ettirmeye dönük olarak birtakım girişimlerde bulunma aşamasına geldiler. Çifte standart diyemeyeceğimiz, çoklu standart diyeceğimiz her türlü değerin aşındığı ve aşındırıldığı bir tablo var." diye konuştu.

Sonuç olarak mazlum Suriye halkının, Suriyeli çocukların göz göre göre katledildiğini aktaran AB Bakanı Ömer Çelik, Birleşmiş Milletler'in (BM) ve dünyanın modern kurumlarının yapabildiği tek şeyin sadece birtakım kınama ifadelerinde bulunmak olduğunu dile getirdi.

AB Bakanı Ömer Çelik, "İnsanlığa ait, bizim kazanılmış değer diyebileceğimiz, yüce değer diyeceğimiz ne varsa Halep'te sınava tabi tutuluyor. Ateşkes olmuştu, ateşkes yine bozuldu. Niçin bozuluyor? Oradan sivil halk çıkabilsin diye verilen süreye tahammül edemiyorlar, açılan koridora tahammül edemiyorlar. Böylesine bir şey olabilir mi, bu kadar ağır silahlarla, savunmasız bir halkın bu şekilde bir halkın bu şekilde katledilmesi söz konusu olabilir mi?" şeklinde konuştu.

Halep'teki duruma ilişkin dezenformasyon yapıldığını ancak haber ajanslarının fotoğrafların durumu net bir şekilde ortaya koyduğunu belirten AB Bakanı Ömer Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

"Modern dünyanın, modern kurumların önünde bırakın bir halkın insan haklarının ihlal edilmesini, bir halk soykırıma tabi tutuluyor. Bu da insanlık için herhalde olabilecek utançların en büyüğü durumundadır. Çünkü artık iletişim çağındayız, dünya küresel bir köy oldu deniliyordu. Küresel bir köy olacak kadar birbirinden haberdar olan bir dünyada küresel bir katliam gösterisinin önüne geçilemiyor. Bu da büyük bir utançtır."

Kaynak: AA

Sayfa görüntüleme sayısı:2880
Son güncelleme tarihi: 2016-12-16 11:52:24