AB Bakanı Ömer Çelik, Adana’da Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Büyükelçilerini ağırladı - AB BAKANLIĞI

AB Bakanı Ömer Çelik, Adana’da Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Büyükelçilerini ağırladı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 8-10 Aralık tarihlerinde Adana ve Mersin’e ziyaretler gerçekleştiren Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Büyükelçileriyle 8 Aralık 2016 tarihinde Adana’da verdiği akşam yemeğinde bir araya geldi.

Adana Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı ve önde gelen yerel makamlarının, üniversite ve iş dünyası temsilcilerinin de yer aldığı akşam yemeğinde AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Büyükelçilerle samimi bir sohbet ortamında güncel gelişmeleri ve Türkiye-AB ilişkilerini ele aldı.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak için Adana'ya gelen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve beraberindeki AB ülkelerinin büyükelçileriyle akşam yemeğinde buluşan AB Bakanı Ömer Çelik, yemek öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, büyükelçilerle birçok konuda birlikte çalıştıklarını söyledi.

Misafirleri için özel Adana yemekleri hazırladıklarını belirten AB Bakanı Ömer Çelik,"Adana kebabı başta olmak üzere şimdiye kadar sürdürdüğümüz çalışmaları yemekli bir ortamda devam ettireceğiz. Onları burada görmekten mutluyum. Epeydir bir Adana programı yapmak istiyordum. Bu vesile ile bir araya geldik. Onlar bizim yakın mesai arkadaşımız. Slovakya büyükelçisi Türkiye konularında hep ilgili bir arkadaşımız." diye konuştu.

Slovakya Ankara Büyükelçisi Anna Turenicova ise Bakan Ömer Çelik'i ve Adana'yı ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Dayanışma içinde olduklarını göstermek için ilk olarak bombalı saldırının düzenlendiği Adana Valiliği otoparkını ziyaret ettiklerini ifade eden Büyükelçi Turenicova, "Vali ve belediye başkanıyla çok güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Çukurova Üniversitesi’nden son derece etkilendik. Küçük Suriyeli çocukların eğitim gördüğü okulda duygusal bir atmosferle karşılaştık. Adana Ticaret Odası’nın ekonomik başarısından etkilendik. Hepinize muhteşem ev sahipliğiniz için teşekkür ediyorum."dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger de Suriyeli çocukların eğitim gördüğü ve AB fonlarıyla yapılan okulu ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

- "Ankara'ya muhteşem bir birikimle döneceğiz"

Türkiye’nin ev sahipliğinden etkilendiklerini belirten Berger, "Bizi davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Adana mutfağına özgü yemekleri tadacağımız için de teşekkür ederiz. Yarın yine programımız devam edecek Ankara’ya muhteşem bir tecrübe ve birikimle dönmüş olacağız." ifadelerini kullandı.

AB büyükelçilerinden oluşan heyet, yemek öncesi Adana Ticaret Odası'nı (ATO) ziyaret etti. Ziyaret basına kapalı olarak gerçekleşti. 

Kaynak: AA

Sayfa görüntüleme sayısı:2300
Son güncelleme tarihi: 2016-12-08 22:33:03