Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye’nin AB Sürecini ve Yeni Avrupa Birliği Stratejisini Sivil Toplum Kuruluşları ile Birlikte Adana’da Değerlendiriyor - AB BAKANLIĞI

Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye’nin AB Sürecini ve Yeni Avrupa Birliği Stratejisini Sivil Toplum Kuruluşları ile Birlikte Adana’da Değerlendiriyor

Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımlarıyla 24 Mart 2015 Salı günü Adana Sheraton Oteli’nde Adanalı sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, iş dünyası kuruluşları ve üniversitelerin temsilcilerinin katılımıyla “AB’YE ÜYELİK SÜRECİ VE TÜRKİYE’NİN YENİ AB STRATEJİSİ” konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı düzenleyecektir.

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından “Güçlü bir sivil toplum ve güçlü bir Türkiye” anlayışıyla düzenlenen diyalog toplantılarının ilki 26 Kasım 2014 tarihinde İstanbul’da, ikincisi 19 Şubat 2015 tarihinde İzmir’de ve üçüncüsü 18 Mart 2015 tarihinde Konya’da düzenlendi. Her üç toplantıya da yüzlerce sivil toplum kuruluşunu temsilen 6000’den fazla kişi katıldı.

Toplantıda, AB üyelik sürecimizde Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne katkıda bulunan sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci, Büyükelçi Volkan Bozkır’a, AB’ye üyelik süreci ile ilgili görüş ve önerilerini ilk elden sunma fırsatını bulacak.

Toplantıda ayrıca, Erasmus+ programı ve Türkiye-AB Mali İşbirliği Programı kapsamında sivil toplum kuruluşlarına verilen destekler konusunda bilgilendirme yapılacaktır.

Toplantının programı aşağıda sunulmaktadır.

AB’YE ÜYELİK SÜRECİ VE TÜRKİYE’NİN YENİ AB STRATEJİSİ

KONULU

SİVİL TOPLUMLA DİYALOG TOPLANTISI

24 Mart 2015, Salı

Adana Sheraton Oteli, Büyük Balo Salonu

 

13.00 - 14.00                                      Kayıt

14.00 - 14.10                                      Açılış, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

14.10 - 14.30                          Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın Konuşması (Büyük Balo Salonu)

14.30 - 18.00                          Soru-Cevap (Büyük Balo Salonu)                     

16.00 - 18.00                          Erasmus+ Programı ve Avrupa Birliği Fonları ile STK’lar Hakkında Bilgilendirme Toplantısı (Yuvarlak Balo Salonu)

 

Erasmus+ Programı ve Avrupa Birliği Fonları ile STK’lar Hakkında Bilgilendirme Toplantısı (Yuvarlak Balo Salonu)

Her yaştan vatandaşımızın Avrupa ülkelerinin vatandaşları ile eğitim ve gençlik projelerinde bir araya gelebilmesi için Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 2004 - 2014 yılları arasında yaklaşık 26 bin projeye 730 milyon Avronun üzerinde hibe tahsis edilmiştir. Bu kapsamda 81 ilimizden 350 binden fazla vatandaşımız yurt dışında eğitim ve işbirliği çalışmalarına katılmıştır. Tüm vatandaşlarımıza 2014-2020 döneminde Avrupa’da ücretsiz eğitim, staj ve gönüllülük fırsatları sağlayacak ve ülkemize tahsis edilecek yaklaşık tutarı 900 milyon Avro olan, yeni adı ile Erasmus+ Programına ilişkin Türkiye Ulusal Ajansı yetkilileri tarafından bilgilendirme yapılacaktır.

Ayrıca, 2014-2020 döneminde AB Katılım Öncesi Mali Yardım kapsamında Türkiye’ye yaklaşık 4,5 milyar Avroluk bir destek sağlanacaktır. Söz konusu kaynağın 190 milyon Avrosu sivil toplumun ve sivil toplum diyaloğunun güçlendirilmesi ile kamu-sivil toplum diyaloğunun geliştirilmesi için kullanılacaktır. Bu kapsamda, 2015 yılında Sivil Toplum Diyaloğunun geliştirilmesine ayrılan kaynak 11 Milyon Avro’dur.

Program kapsamında, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, özel sektör ve yerel yönetimlerin faydalanabileceği fırsatlar, fonlar ve hibeler hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

Not: Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri kapsamında Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından açılacak standlarda katılımcılara doğrudan bilgilendirmede bulunulacaktır.

Sayfa görüntüleme sayısı:4179
Son güncelleme tarihi: 2015-03-23 10:00:17