Sayın Bakanımız Volkan BOZKIR’ın Avrupa Komisyonu Yeni Üst Yönetimine Tebrik Mesaji - AB BAKANLIĞI

Sayın Bakanımız Volkan BOZKIR’ın Avrupa Komisyonu Yeni Üst Yönetimine Tebrik Mesaji

10 Eylül 2014


AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ

BÜYÜKELÇİ SAYIN VOLKAN BOZKIR’IN

AVRUPA KOMİSYONU YENİ ÜST YÖNETİMİNE TEBRİK MESAJI

 

Haziran 2014 AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde Avrupa Komisyonu Başkanlığı için önerilen ve Avrupa Parlamentosu tarafından 15 Temmuz 2014 tarihinde yapılan oylamayla başkan olarak seçilen Jean-Claude Juncker önümüzdeki 5 yıl için görev yapacak yeni Komisyon’da üyelerin sorumlu oldukları portföyleri açıklamıştır. Komisyon’da görev alacak üyeler arasında 5 eski Başbakan, 4 eski Başbakan Yardımcısı ile 19 Bakanın bulunması Komisyon’un siyasi ağırlığını ortaya koymaktadır.

Yeni Komisyon’da Genişleme ve Komşuluk Politikasından sorumlu Komisyon üyeliğinin isminin, Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komisyon üyeliği olarak değiştirildiği görülmektedir. Genişlemeden sorumlu birimin organizasyon yapısı ve yetkilerinde bir değişiklik getirmeyeceği anlaşılan bu isim değişikliğinin müzakere süreci devam etmekte olan aday ülkelerin katılım sürecine vurgu yapması kayda değerdir. Türkiye’nin katılım süreci ve tam üyelik müzakereleri de mevcut kurallara ve usullere uygun olarak devam edecektir.

Birliğin geleceği bakımından önemli kararların alınacağı bir dönemde göreve gelen Komisyon’un kıtamıza ve uluslararası camiaya hayırlı olmasını diliyorum. Katılım müzakereleri çerçevesinde kendileriyle önümüzdeki dönemde yakın bir şekilde çalışacağımız, başta Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komisyon üyesi Johannes Hahn olmak üzere tüm Komisyon üyelerine içten başarı dileklerimi iletiyorum.

 

 

Sayfa görüntüleme sayısı:4277
Son güncelleme tarihi: 2014-09-10 15:42:45