Hemşehrimiz Avrupa! Uluslararası AB-Türkiye Şehir Eşleştirme Konferansı - AB BAKANLIĞI

Hemşehrimiz Avrupa! Uluslararası AB-Türkiye Şehir Eşleştirme Konferansı

T.C.

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği 

 BASIN DUYURUSU

 

HEMŞEHRİMİZ AVRUPA!

ULUSLARARASI AB-TÜRKİYE ŞEHİR EŞLEŞTİRME KONFERANSI

Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Teknik Destek Projesi – VABpro – kapsamında yürütülmekte olan Şehir Eşleştirme Programının AB-Türkiye Şehir Eşleştirme Konferansı Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla 14-16 Nisan 2014 tarihleri arasında Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirilecek.

VABpro kapsamındaki 20 pilot il ile Avrupa’dan 18 ülkeden, 35 şehir, bölge ve eyaletten davet edilen katılımcıların, belirli bir tema üzerinde yürütebilecekleri ortak faaliyetleri belirlemelerinin amaçlandığı bu uluslararası konferansta bir araya gelecekler. Bu kapsamda çevre, atık yönetimi, lojistik, kültür-turizm, eko-turizm, tarım, enerji- yenilenebilir enerji, vatandaş katılımı veşehir markalaşması gibi konular öne çıkıyor.

20 pilot ilin (Adıyaman, Aksaray, Amasya, Antalya, Bartın, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Karaman, Manisa, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon ve Yalova) valilikleri ve yerel ortakları, Avrupa’nın farklı bölgelerinden 213 başvuru arasından seçilen 35 yerel yönetim temsilcisi ile şehir eşleştirme programı ve potansiyel işbirliği alanlarına dair etkileşimli çalışmalar yürütecekler. Katılımcı bölge ve şehirler arasında Budapeşte, Lizbon, Atina, Riga, Talin ve Ljubljana gibi başkentlerin yanında bir çok marka şehir de bulunuyor.


Açılış Programı

14 Nisan 2014

09.00-09.30    Kayıt

09.30-10.30    Açılış Konuşmaları

Hayrettin GÜNGÖR

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri

                        Muhsin ALTUN

                        Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı

                        Dr. Mehmet CANGİR

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı

Béla SZOMBATI

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Vekili

Mevlüt ÇAVUŞOĞLU

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci

 

“Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi (VABPro)”, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı kapsamında desteklenen, AB’ye katılım sürecinde gerçekleştirilen reformların tam olarak hayata geçirilmesi, takibinin sağlanması ve halk nezdinde AB’ye üyelik sürecinin daha sağlıklı anlaşılabilmesi amacıyla Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından geliştirilmiş 2 yıl süreli bir teknik destek projesi olup ve Aralık 2012 itibarıyla uygulamaya konmuştur. 20 pilot ilde yürütülen çalışmalarda AB ile ilgili konularda gerçek ihtiyaç ve önceliklerin belirlenmesi ve yerelde AB işleri ile ilgili kapasitesinin artırılması öncelikli hedefler arasında yer almaktadır. Pilot illerde “Eğitim İhtiyaç Analizi Çalışması”, “Sertifikalı AB Uzmanlık Eğitimi Programı”, “Eğiticilerin Eğitimi”, “Kapasite Geliştirme Faaliyetleri”, “Şehir Eşleştirme Programı”, “Bölgesel Çalıştaylar” ve “Yurtdışı Çalışma Ziyaretleri” gibi çok sayıda faaliyeti kapsayan projenin toplam bütçesi 1.950.000 Avro’dur.

Üç gün sürecek programın ayrıntısı için www.yereldeab.org.tr

Sayfa görüntüleme sayısı:4859
Son güncelleme tarihi: 2014-04-13 11:31:25