Türk Ulusal Ajansı’nın 2013 Yılında Desteklediği Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Ortaklık Projeleri Açılış Toplantısı İstanbul’da Yapılacak - AB BAKANLIĞI

Türk Ulusal Ajansı’nın 2013 Yılında Desteklediği Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Ortaklık Projeleri Açılış Toplantısı İstanbul’da Yapılacak

T.C.

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

BASIN DUYURUSU 

 

Türk Ulusal Ajansı’nın 2013 Yılında Desteklediği Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Ortaklık Projeleri Açılış Toplantısı İstanbul’da Yapılacak  

Mesleki eğitimde kalitenin artırılması ve AB üyesi ülkelerdeki deneyimlerin ülkemize aktarılmasını hedefleyen Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı Ortaklık faaliyetinin 2013 yılı başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından başarılı projelerin açılış toplantısı 26 Eylül 2013 tarihinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış katılımları ile İstanbul’da the Marmara Otel’de yapılıyor. Bu yılki açılış toplantısı geçen senelerdeki toplantılardan farklı olarak 2008, 2009, 2010 yıllarında Avrupa Birliği tarafından başarılı kabul edilerek “yıldız proje” unvanını alan ortaklık projelerine ödül verilmesine sahne olacak. Ayrıca, bu projeler stant açarak proje ürün ve çıktılarını sergileme imkânına sahip olacaklar.

Türk Ulusal Ajansı’nın destek verdiği alanlardan biri olan mesleki eğitimde işbirliği projelerine, ilgili kuruluşlardan bu sene de yoğun ilgi gösterildi ve 67 farklı ilimizden toplam 503 başvuru alındı. Yapılan değerlendirme sonunda toplam 104 projeye yaklaşık 2 Milyon Avro hibe desteği sağlandı. Bu projeler kapsamında Türkiye’den program katılımcısı ülkelere yaklaşık çalışma 2.000 ziyareti yapılacak ve söz konusu ülkelerden de Türkiye’ye hareketlilikler gerçekleşecek. Meslek liselerinden üniversitelere, kamu kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına, şirketlerden odalara kadar çok geniş bir yelpazede kurum ve kuruluşlara sağlanan bu hibe desteği ile mesleki eğitim alanında iş dünyasının ihtiyaç duyduğu eğitim içeriklerinin geliştirilmesi, öğrenciler ve çalışanlar için nitelikli staj ve oryantasyon programlarının oluşturulması, eğitmenlerin kişisel gelişimini destekleyecek seminerlerin uygulanması ve mesleki eğitimin kalitesinin artıracak benzeri ürün ve çıktıların elde edilmesi sağlanacak.

Başvuru sayısının yüksekliğine paralel olarak proje konuları da çeşitlilik gösterdi. Bu çerçevede, örneğin, Ankara’dan Engelli Dernekleri Federasyonu; 5 farklı ülkeden 7 ortakla çağrı merkezi sektörüne ilişkin ihtiyaç ve sıkıntıları analiz edecek ve engellilerin bu sektörde evden hizmet vermelerini temin edebilecek imkanları araştıracak ayrıca bu kişilerin eğitimine yönelik olarak problem çözme, iletişim ve karar alma gibi konulara ilişkin müfredat hazırlayacak, Eskişehir’den Turgut Reis Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi koordinatörlüğünde otomotiv sektöründe bir şirket; 5 farklı ülkeden 6 ortakla iş güvenliği ve sağlığı alanındaki faaliyetlere yönelik araştırmalar yapacak; İzmir’den Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği; 8 farklı ülkeden 10 ortakla havacılık alanındaki yeterlilik programlarının tasarlanması, uluslararası modüllerin entegre edilmesi, iyi örneklerin paylaşılması ve yeterlilik sahibi personelin hareketliliğin arttırılması gibi faaliyetlere yönelik çalışmalar yapacak; İstanbul’dan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 5 farklı ülkeden 6 ortakla mesleki eğitimde kredi transfer sistemi alanında çalışmalar yapacak.

2013 yılı teklif çağrısı döneminde ortaklık projeleri kabul edilen kurum ve kuruluşlara yönelik başarı dileklerini dile getiren Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış konuyla ilgili olarak görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Türk Ulusal Ajansı Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı kapsamında yürütülen projeler, Türkiye’de mesleki eğitimin kalitesinin ve cazibesinin artırılmasına katkı sağlamakta ve bu sayede ülkemizde nitelikli işgücü yetiştirilmesi açısından önemli bir fonksiyon icra etmektedir. Bu program kapsamındaki ortaklık projeleri ile bugüne kadar 400’e yakın projeye yaklaşık 7 milyon 7 yüz bin Avro hibe tahsisi yapılarak mesleki eğitim alanında çıktılar elde edilmiş, vatandaşlarımız Avrupa’daki meslektaşları ile fikir alışverişinde bulunma ve kurumsal yapılarını daha iyi tanıma imkânı bulmuştur. Öğrencilerimiz ise Avrupa’daki öğrencilerle birlikte bir çıktı çerçevesinde birlikte çalışma imkânı bularak gelecekteki kariyerlerine katkıda bulunmuşlardır. Sağlıktan turizme, iş güvenliğinden mesleki eğitim ve öğretimde kredi transfer sistemine, engellilerin mesleki eğitiminden kadın girişimcilere, güzellik sektöründen yenilenebilir enerjiye kadar çok çeşitli alanlarda hazırlanmış bu 104 mesleki eğitim projesi önümüzdeki iki yıl boyunca çalışmalarını sürdüreceklerdir.

Bu vesile ile 2013 yılı Leonardo da Vinci Ortaklık faaliyeti kapsamında projesi kabul edilen kurumları kutlar ve başarılar dilerim. Ayrıca, önceki yıllarda başarılı uygulamaları nedeniyle ödüle layık görülen proje sahibi kurumlarımızı şimdiden tebrik ederim.”

 

26 Eylül 2013 tarihinde düzenlenecek Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı Ortaklık Projeleri Açılış Toplantısı Programı:

09:30 – 10:00  Kayıt

10:00 - 10:45    Açılış Konuşmaları ve Başarılı Projelere Ödül Töreni

                           Ulusal Ajans Başkanı Bülent Özcan

                           Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış

10:45 - 11:30    Proje Stantları Ziyaret – Çay Kahve İkramı

11:30 - 12:30   Sözleşme Öncesi Süreç

12:30 - 14:00   Öğle Yemeği

14:00 - 15:00   Proje Uygulama Süreci

15:00 - 15:30   Çay Kahve İkramı

15:30 - 16:30   Devam eden ve tamamlanmış İstanbul ili projelerinin tecrübe paylaşımı

16:30 - 16:45   Görünürlük ve Tanınırlık Faaliyetleri

 Sayfa görüntüleme sayısı:7025
Son güncelleme tarihi: 2013-09-25 15:02:05